قال رسول الله (ص):یوم غدیر خم افضل اعیاد امتى و هو الیوم الذى امرنى الله تعالى ذکره فیه بنصب اخى على بن ابى طالب علما لامتى، یهتدون به من بعدى و هو الیوم الذى کمل الله فیه الدین و اتم على امتى فیه النعمة و رضى لهم الاسلام دینا. ( امالى صدوق: 125، ح .8 ) رسول خدا (ص) فرمود: روز غدیر خم برترین عید هاى امت من است و آن روزى است که خداوند بزرگ دستور داد؛ آن روز برادرم على بن ابى طالب را به عنوان پرچمدار امتم منصوب کنم، تا بعد از من مردم توسط او هدایت شوند، و آن روزى است که خداوند در آن روز دین را تکمیل و نعمت را بر امت من تمام کرد و اسلام را به عنوان دین براى آنان پسندید.

  • 36
  • 1649
  • 4105
  • 122481
  • بازدید روز :
  • بازدید ماه :
  • بازدید سال :
  • بازدید کل :
مطلب

شخصیت حضرت زهرا(سلام الله علیها) بر اساس آیات و روایات

عالی ترین درس های اخلاقی، عبادی، سخایی و عالی ترین بیانات علمی و حقایق انسان ساز از حضرت زهرا(سلام الله علیها) موجود است.
چند آیه در قرآن داریم که به اتفاق تمام امت اسلام و مفسران در شأن ایشان مطرح شده است که عبارتند از آیات تطهیر، اطعام، مباهله و قربی.
این آیات مورد اتفاق تمام امت هستند و اگر می خواستیم کل آیاتی که به بیان برخی مفسران مرتبط با شخصیت حضرت زهرا(سلام الله علیها) است را بیان کنیم، بیش از 300 آیه است.
خداوند می فرماید «ای پیامبر(صلی الله علیه و آله)، به مردم بگو اجر تمام سختی هایی که در این راه تحمل کردم، دوستی نزدیکان من است»، در دو آیه دیگری که در دعای ندبه به آن ها اشاره شده، پیامبر(صلی الله علیه و آله) می فرماید «اجر رسالتی که برای نزدیکانم خواستم، به نفع خود مردم بوده و برای کسانی است که می خواهند رستگار باشند.» همه قبول دارند که یکی از مصادیق نزدیکان پیامبر(صلی الله علیه و آله)، حضرت زهرا(سلام الله علیها) است.
در آیه شریفه اطعام نیز که خداوند جمعی را تعریف می کند که غذای سفره خود را به مسکین و یتیم و اسیر داده اند، به اتفاق کل امت، یکی از این شخصیت ها، حضرت زهرا(سلام الله علیها) هستند، در آیه مباهله نیز که در پی یک جریان سرنوشت ساز و تعیین کننده نازل شد و خداوند به پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمود «فرزندان و زنان و جانت را با خود ببر و یکدیگر را نفرین کنید تا نفرین هر کدام پذیرفته شد، دلیلی بر حقانیت آن ها باشد.» در تفسیر این آیه نیز همه متفق القول هستنند که پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) حضرت زهرا(سلام الله علیها) را همراه خود برده اند.
منبع دیگری که در تبیین شخصیت حضرت زهرا(سلام الله علیها) در مدارک اسلامی قابل استناد است، روایات هستند. پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) احادیث فراوانی درباره شخصیت حضرت زهرا(سلام الله علیها) فرموده اند که دلالت بر عصمت ایشان نیز می کند. یعنی وقتی خشم و رضایت یک انسان، زمینه ساز خشم و رضایت پروردگار باشد، آن شخص، عصمت دارد.
عالی ترین درس های اخلاقی، عبادی، سخایی و عالی ترین بیانات علمی و حقایق انسان ساز از حضرت زهرا(سلام الله علیها) موجود است و به این موارد باید خطبه فدکیه ایشان را نیز افزود که یک دنیا مطلب دارد.
 
کلمات کلیدی : حضرت زهرا / آیت الله سیدان /