قال الإمام علی (ع): (ثمرة الشجاعة الغیرة) حضرت علی (ع) فرمودند: غیرت، ثمره، وحاصل شجاعت وقهرمانی است. غررالحکم: 3 / 328

  • 35
  • 3110
  • 6768
  • 79515
  • بازدید روز :
  • بازدید ماه :
  • بازدید سال :
  • بازدید کل :
زندگی نامه
آیت الله حاج سید جعفر سیدان
ولادت و تحصیلات
آيت الله حاج سيد جعفر سيّدان در اواخر سال 1313 شمسي در خانواده ای مذهبی و مومن در شهر مقدس مشهد ديده به جهان گشود. وی دوران كودكي را در دامن پر مهر مادري عفيفه و مؤمنه و در سايه پدري عطوف و مهربان گذراند و پس از فراگيري ادبيات فارسي و دروس مقدماتی در مكتب خانه، بخاطر عرق ديني والدين و علاقه شخصي وارد حوزه علميه مشهد شد.
ایشان در دروس سطح حوزه از محضر اساتيد مبرّز و برجسته آن روزگار از قبيل مرحوم اديب نيشابوري، آيت الله حاج ميرزا احمد مدرّس يزدي (در معالم، قوانین و شرح لمعه) و آيت الله حاج شيخ هاشم قزويني (در رسائل، مکاسب و کفایه) کسب فیض نمود.
وی پس از گذراندن دوره سطح به مدت هشت سال در درس خارج فقه و اصول آيت الله العظمی حاج سيد محمد هادي ميلاني شرکت کرد و دروس فلسفه و كلام (شرح منظومه سبزواری ، شرح اشارات، اسفار،  مشاعر، معارف و اخلاق) را از محضر آيت الله حاج شيخ مجتبي قزويني  فراگرفت و در زمره شاگردان برجسته آن بزرگوار قرار گرفت.
آيت الله سيدان در اول فروردين سال 1341 شمسي مطابق با 14 شوال 1381 قمري با يكي از صبيّه هاي خانواده اصيل و محترمِ حاج آقا سيد محمد باقر سيستاني والد مكرّم حضرت آيت الله حاج سيد علي سيستاني وصلت نمود. متعلّقه ايشان «رحمة الله عليها» از بانوان مكرّمه و دوستداران حقيقي اهل بیت (ع) بود كه بعد از گذشت حدود چهل و سه سال از زندگي مشترك به رحمت الهی پيوست.
ارتباط با علمای مشهد
ایشان در حوزه علمیه مشهد رابطه صمیمی و نوعی همگامي با علمای برجسته مشهد آيت الله ميرزا جواد آقای تهراني، آيت الله حاج شيخ حسنعلي مرواريد و آيت الله حاج ميرزا علي آقاي فلسفي برقرار کرده بود  که اين ارتباط و اتحاد در دوران انقلاب و پس از آن بخوبی مشاهده می شود.
آیت الله سیدان يكي از مدّعيان و مدافعان جبهه فرهنگي عقائدي كشور بويژه معارف وحياني مستند به اهل بيت (ع) و مكتب معارفي فقهاء اماميه در خراسان می باشد كه اخيرا بعد از پخش مصاحبه مرحوم دكتر عبد الجواد فلاطوري  و از سوی استاد محمد رضا حکیمی به نام «مكتب تفكيك» معروف و مشهور شد و آوازه آن به خارج مرزهاي كشور نيز رسيد.
  1 . شیوه آیت الله حاج شيخ مجتبي قزويني که از شاگردان برجسته آیت الله حاج میرزا مهدی اصفهانی بشمار می رود، همانند استاد خود بر پایه آموزه های مکتب اهل بیت (ع) و نقد مبانی فلسفی بود بطوریکه یافته ها و نظریات فلسفي را قبول نداشت بلكه خدشه و رد مي نمود.
2  . آیت الله سیدان سالیان متمادی در مراسم و محافل بیوت علمایی همچون آیت الله فلسفی و آیت الله مروارید سخنرانی می کرد و این ارتباط و صمیمت تا اواخر عمر این دو عالم ربانی و حتی بعدها در محافل بزرگداشت این علما ادامه داشت. 
مکتب تفکیک
آیت الله سیدان در خصوص مکتب تفکیک می گوید: «مقصود از مكتب تفكيك جداسازي گفته هاي بشري از معارف وحياني و حفظ خلوص معارف و شناخت هاي اعتقادي مكتب اهل بيت، به دور از آميختگي با نحله ها و مكتب هاي فلسفي و عرفاني بشري است. عموم فقهاي اماميه بر استقلال و غناي معارف وحياني اعتقاد داشته و تفكيك اين حقايق را از افكار بشري (فلسفي و عرفاني) ضروري مي دانند. بدين جهت از اين ديدگاه به «نظريه تفكيك» نام برده شده است. اين مكتب، مكتب جديدي نيست. اين مكتب داراي واقعيتي است تاريخي كه سابقه آن به صدراسلام بلكه به بعثت رسول مكرم اسلام (ص) مي رسد و مبناي سلوك عموم فقها و علماي اماميه است. آري تاريخ اين مكتب تاريخ بعثت رسول مكرم اسلام (ص) است، زيرا پيامبر گرامي اسلام افكار پيشين فلاسفه و عرفا را كه سابقه چندصدساله دارند تكرار نكرده و حقايق ديگري را بيان داشته اند و مسائلي كه آورده اند تنها در مورد حلال و حرام و طهارت و نجاست و بيان معاملات صحيح و باطل و دستوراتي براي زندگي (كه البته آن ها هم از اهميت بسيار برخوردار است) نبوده است، بلكه مهم ترين مسأله انبيا و پيامبر گرامي اسلام تكامل بخشيدن به عقول و رشد ارواح و نفوس انساني و معارف الهيه است. آري اسلام عزيز اين آخرين مكتب وحي عالي ترين حقايق را در مسأله خداشناسي و صفات حضرت حق و لقاءالله و معرفت ربوبي و مسائل مربوط به جهان، به بشريت عرضه داشته است و در مباحث حدوث و قدوم و جبر و تفويض و اختيار، قضا و قدر، دعا و نيايش، حقيقت انسان و عقل و زندگي و عوالم قبل از اين عالم و بعد از اين عالم مطالب مهمي را ابلاغ و تبيين كرده است و از واضحات است كه فقهاي اماميه عموماً با تكيه به اين بيانات وحياني، و با توجه به اين كه اصل اثبات خداوند متعال و رسالت نبی مكرم اسلام با تعقل روشن اثبات گرديده است، مطالب مهمه اعتقادي را تعقيب كرده و به آن ها متعهدند». 
ایشان ساليان متمادي است كه به ترويج و تبلیغ معارف اسلامي، تدريس در مجامع علمي اعم از حوزوي و دانشگاهي (در زمینه های تفسیر، کلام و معارف) و همچنین حضور در مناظرات علمی اشتغال دارد و راهنمائي طلاب و دانشجويان را در برخی رساله ها و پايان نامه ها بر عهده داشته است.
آثار و تالیفات
ثمره تلاشهاي گسترده معظم له در عرصه تالیف، بیش از بيست و پنج كتاب و رساله از قبيل دروس اعتقادي، ميزان شناخت، جبر و اختیار، معاد، فوائد نبويه، آيات العقائد، تعلیقه بر کتاب بیان الفرقان فی توحید القرآن آیت الله حاج شیخ مجتبی قزوینی، تفكيك يا روش فقهاء اماميه، شرح خطبه 152 نهج البلاغه، متن دروس عقائدی معظم له در مدرسه آیت الله العظمی گلپایگانی قم، رساله نقداصالة الوجود، رساله نقد قاعده الواحد و ... و همچنین بيش از دو هزار نوار كاست و سی دی از دروس كلام و تفسير و اخلاق مي باشد.
آیت الله سیدان از صدرنشينان منبر و خطابه و يادگارى از برخى استادان منبر روزگاران گذشته می باشد كه واجد علم و عمل و جامع گفتار و کردار بوده و خدمات ايشان در تقليد شکنى و ارائه راه «تعقل مستقل» هميشه مورد تقدير خواهد بود.
ایشان هم اکنون به تدریس تفسیر قرآن ، کلام و معارف اسلامی در حوزه علمیه مشهد اشتغال دارد .


منبع : کتاب مشاهیر حوزه علمیه خراسان، ج1، ص 83-87.
3  . مرحوم دکتر عبدالجواد فلاطوري، مدتی در حوزه علمیه مشهد شاگرد آیت الله حاج شیخ مجتبی قزوینی بوده است بطوریکه به مبانی اعتقادی استاد خود معتقد بود و از نقادان فلسفه بشمار می رفت.
او از اساتید دانشگاه‌هاي كلن و هامبورگ آلمان بود كه نامش با فرهنگ ايراني و اسلامي گره خورده است. وی مدتی در حوزه علمیه مشهد به تحصیلات علوم اسلامی پرداخت و از محضر اساتیدی چون فيلسوف شهیر ميرزا مهدي آشتياني کسب فیض نمود.
در بخشی از زندگینامه حوزوی مرحوم فلاطوری آمده است: «پروفسور فلاطوري از سال 1943 میلادی به مدّت دو سال در تهران در مدرسة مروي ساكن شد و با تلاش شبانه روزي نزد دو استاد معروف آن دوره يكي حاج شيخ محمّد قمشه ای و آيت الله حاج شيخ محمّدعلی شاه آبادي به كسب علوم اسلامي پرداخت. او از سال 1945 به مدت 6 سال در مشهد ساكن شده و نزد اساتيد بنام آن دوره كه در زمرة فلسفه و كلام سر آمد حوزه هاي علمیّه بودند، به كسب فيض پرداخت. در اين مدّت با تلاش شبانه روزي و علاقه و انگيزة مفرطي كه به كسب علم داشت توانست از كلاسِ درسِ بهترين اساتيد و فقها سود ببرد. او دوباره در سال 1951 به تهران عزيمت نمود و به مدّت 3 سال ديگر به تحصيل ادامه داد. از اساتيد وي در اين زمان مي توان به آیت الله حاج شيخ محمّد تقي آملي اشاره کرد. فلاطوري نزد وي شرح منظومة حاج ملا هادي سبزواري را آموخت و مدّت علم آموزي ايشان از اين استاد بزرگ دو سال بطول انجاميد و درس خارج فقه را نيز نزد ايشان فرا گرفت. از اساتيد ديگر ايشان، مرحوم آيت الله خوانساري است كه در محضر ايشان بمدّت دو سال درس خارج فقه را آموخت...». (به نقل از مقاله «فلاطوري به روايت فلاطوري»، خبرگزاری فارس، گروه فرهنگی، 1/5/86.)
4 . جزوه «نظریه تفکیک یا روش فقها و علماء امامیه در فهم معارف حقه» (گفتگو با استاد سیدان)، ص 4.
5  . به نقل از جزوه «نظریه تفکیک یا روش فقها و علماء امامیه در فهم معارف حقه»، 
6 . رابطه دین و فلسفه(( برگرفته از نشریه دانشگاه انقلاب شماره 98 و 99. ))