امام صادق (ع) : " هر كس براي عبادت خدا وارد مسجد شود ، خداوند او را از زايران خود قرار مي دهد. پس بسيار به مسجد برويد تا بيش تر زاير خدا شويد. (بحارالانوار جلد 83 صفحه 384)

  • 35
  • 1648
  • 4104
  • 122480
  • بازدید روز :
  • بازدید ماه :
  • بازدید سال :
  • بازدید کل :
اخبار

خشنودی خداوند، در توبه واقعی انسان‌هاست

حضرت آیت‌الله سید جعفر سیدان: خشنودی خداوند در توبه واقعی انسان‌ها از گناه و معصیت‌ است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی حضرت آیت‌الله سیدان، ایشان در ابتدا فرمودند: فردی که آلودگی‌ها و معاصی در زندگی‌اش پیش می‌آید، آن‌وقت که پشیمان می‌شود و جدا توبه می‌کند، رضایت خداوند را به دنبال دارد.
ایشان افزودند: پیامبر در هر جلسه با اینکه پاک و معصوم بودند، اما استغفار می‌کردند که البته یک‌ بخشی از کارشان جهت تعلیم افراد بوده است تا سنتی باشد که از روش پیامبر استفاده کرده و استغفار کنند.
ایشان یادآور شدند: در روایات داریم، پیامبر در هر جلسه با این که مدت کمی بود، ۲۵ بار استغفار می‌کردند، هرچقدر محبت و معرفت نسبت به حضرت حق بیشتر شود، انسان خود را مقصر دیده و توجهش بیشتر می‌شود.
ایشان سپس با اشاره به حدیثی از کتاب شریف کافی جلد دوم صفحه ۴۳۶ خاطرنشان کردند: وقتی کسی توبه از معصیت می‌کند و از خداوند طلب عفو می‌کند، مانند خوشحالی کسی که چیزی گم‌کرده و بعد پیدا می‌شود، خداوند از او خوشنود می‌شود.
ایشان تأکید کردند: از امام باقر(علیه السلام) روایت است، که می‌فرماید: کسی در بیابان و شب تاریک، زاد و توشه‌اش را گم‌کرده و تک‌وتنها است، وقتی می‌بیند، اسب و توشه و... پیدا می‌شود، بسیار خوشحال می‌شود. خداوند وقتی بنده‌ای توبه می‌کند، این‌گونه خوشحال می‌شود.
معظم له در ادامه همچنین فرمودند: انسان وقتی گذشته‌اش را بررسی کند و از گناهانش بدون توجیه توبه کند، متوجه می‌شود چقدر به چشم، گوش، زبان و... ظلم کرده است، چقدر به همسر و فرزندش ظلم کرده است و بدون جهت عصبانی شده است. اگر خداوند نبخشد، کار بسیار مشکل می‌شود.
ایشان سپس به آثار توبه واقعی پرداخته و افزودند: در کتاب شریف کافی جلد دوم و در صفحه ۴۳۲ آمده است، اگر انسان به‌صورت جدی توبه کند، خداوند به او سه لطف بزرگ می‌کند، که اگر هر یک از این خصلت‌ها را خداوند به جمیع انسان‌ها عنایت کند، برای آنان کافی است.
ایشان یادآور شدند: خصلت اول این‌که خداوند توبه‌کنندگان را دوست دارد، کسی که صاحب قدرت است، انسان ضعیف را دوست دارد؛ این دوستی برای آن شخص خیر خواهد بود. وقتی خداوند هوای کسی را داشته باشد، دیگر مشکلی ندارد، چون خداوند هوادار اوست.
ایشان خاطرنشان کردند: خصلت دوم این‌که در خلقت عظمت‌هایی است که ما از آن‌ها خیلی اطلاع نداریم. آنانی که اطراف عرش هستند و عرش را حمل کرده و خداوند را تسبیح می‌کنند، برای اهل ایمان نیز استغفار می‌کنند؛ فرشتگان برای توبه‌کنندگان استغفار می‌کنند.
ایشان تأکید کردند: خصلت سوم برای کسی که توبه کند، و ادامه مسیر صحیح را بدهد، خداوند سیئات او را تبدیل به حسنات می‌کند، خداوند خلاف‌هایش را محو و برایش کار خیر محسوب می‌کند، این‌قدر توبه جدی، ارزش داشته و مهم است.
حضرت آیت‌الله سیدان در پایان فرمودند: انسان اگر به خدا پناه ببرد، خداوند قدرت دارد تا او را از گناهانی که انجام داده، متنفر کند. انسان از هر جا برگردد، خوب است، البته باید هر چه زودتر بازگردد، شاید مهلتی برای توبه نباشد.
کلمات کلیدی : آیت الله سیدان / توبه /